Jak sprawdzić firmę w BIG?

Planujesz zagraniczny wyjazd z biurem podróży? A może chcesz kupić mieszkanie od dewelopera? Zanim podejmiesz współpracę z jakąkolwiek firmą, sprawdź jej wiarygodność finansową. Unikniesz dzięki temu przykrych niespodzianek i uchronisz się przed kłopotami finansowymi. Poniżej dowiesz się, jak sprawdzić firmę w BIG.

Jakie dane znajdziesz w BIG?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy firma, z którą podejmujesz współpracę, reguluje swoje zobowiązania w terminie, sprawdź, jakie informacje na jej temat znajdują się w BIG-u. W Polsce działają cztery biura informacji gospodarczej (BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej i Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.). Dane na temat zadłużenia przedsiębiorstwa mogą trafić do każdego z nich. Przy czym w bazie danych BIG-u przechowywane są zarówno informacje o zaległościach płatniczych, jak również dane dotyczące terminowego regulowania zobowiązań (tzw. informacja pozytywna). Informacja o zadłużeniu pojawia się w momencie, gdy przedsiębiorstwo lub instytucja zalega ze spłatą zobowiązań minimum 500 zł od co najmniej 60 dni. Pobierając z BIG-u raport na temat wybranej firmy, możesz z łatwością ocenić, czy jest ona godnym zaufania i bezpiecznym dla Twoich interesów partnerem biznesowym.

 

Kiedy warto sprawdzić firmę?

Podjęcie długotrwałej współpracy z firmą, o której kondycji finansowej nie wiesz zbyt wiele, zawsze jest obarczone ryzykiem. Możesz go uniknąć, jeśli wcześniej sprawdzisz, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się dane przedsiębiorstwo. Wiedza o tym, jak sprawdzić firmę w BIG, przyda Ci się zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś zobowiązany do wpłacenia zaliczki lub możesz być narażony na duże straty, gdy firma nie wywiąże się z warunków umowy (jak ma to miejsce w przypadku np. biura podroży lub dewelopera).

 

Jak sprawdzić firmę w BIG?

Sprawdzenie firmy w BIG jest niezwykle proste. Rejestr Dłużników ERIF przygotował dla konsumentów specjalny serwis internetowy infoKonsument.pl, za pośrednictwem którego każdy może pobrać raport na temat wybranego przedsiębiorstwa. Wystarczy założyć bezpłatne konto i dokonać jego pełnej aktywacji, aby mieć możliwość sprawdzenia, czy firma figuruje w Rejestrze i na podstawie jakiego zobowiązania. Jeśli posiada ona na swoim koncie negatywne informacje gospodarcze, mamy podstawy do niepodejmowania z nią współpracy. Z kolei obecność wpisów pozytywnych jest najlepszym potwierdzeniem tego, że firma to wiarygodny i godny zaufania partner.