Firma windykacyjna kruk – Sprzedajemy wierzytelności

W Polsce coraz więcej firm, zajmuje się kupnem wierzytelności. Przykładowo od 2004 roku firma windykacyjna Kruk, pomału wchodziła na dopiero otwierający się rynek, co można przyjąć za umowną datę, początków obrotu wierzytelnościami, na skalę ogólnopolską.  Warto się nad tym zastanowić, jeżeli posiadamy problematycznego dłużnika lub gdy nie mamy czasu i ochoty, na skomplikowany proces egzekucji. Wcześniej jednak należy przyjrzeć się metodom sprzedaży wierzytelności, abyśmy mogli wybrać najbardziej dla nas dogodną.

Subrogacja

Najbardziej znanym sposobem jest subrogacja, popularnie znany jako cesja ustawowa. Polega ona na tym, że sprzedajemy  wierzytelność z naszego majątku, na rzecz  osoby trzeciej tzw. cesjonariusza. Cesjonariuszem może być np. firma windykacyjna. Gdybyśmy mieli nasz dług w Kruku na podstawie cesji,  wszystkie przysługujące nam jako wierzycielom prawa, przeszłyby na firmę. Najważniejsze jednak jest to, że dłużnik musi wyrazić zgodę na tę formę przeniesienia.

 

Aukcja wierzytelności

Jej działanie jest niezwykle proste. Wierzyciel wystawia swoją wierzytelność na aukcji, za określoną cenę wywoławczą. Nabywca natomiast, może stać się właścicielem długu, po opłaceniu kwoty wyznaczonej przez sprzedającego lub płacąc wyższą kwotę od przewidzianej. Ma ona jednak pewne ograniczenia, które zaspokaja inna instytucja zajmująca sie obrotem wierzytelnościami.

 

Giełda wierzytelności

Giełda jest bardziej rozbudowana od aukcji, ponieważ pozwala na składanie zleceń chęci zakupu określonej wierzytelności, jak i na zlecenia sprzedaży, będących odpowiedzią na oferty kupna. Dodatkową zaletą giełdy, jest to, że nie trzeba się znać na przepisach i dokumentach związanych z obrotem wierzytelnościami, ponieważ kontrolą nad tymi procesami, zajmuje się administrator giełdy. Przykładem znanej giełdy wierzytelności jest portal VERIF.PL.

 

Na aukcjach oraz giełdach ogłaszają się przede wszystkim firmy windykacyjne, które dzięki znajomości przepisów prawa i procesów egzekucyjnych są w stanie sprawnie ściągnąć dług. Płacąc zazwyczaj kwotę nieco niższą, tzn. około 80%-90% wartości długu, ostatecznie zarabiają na tej transakcji. Dodać należy, że firma windykacyjna otrzymuje pieniądze, również  za naliczone odsetki.

 

Posiadanie dłużnika, to bardzo nieprzyjemny bagaż, dla każdego z nas. Dlatego warto skorzystać, z jednego z powyższych sposobów, aby się móc spać spokojnie.