Długi – jak się przed nimi ustrzec?

Zamiast zadawać sobie trudne pytanie jak wyjść z długów warto koniecznie dużo wcześniej pomyśleć nad swoją sytuacją finansową i nie dopuścić do pojawienia się wierzytelności zaspakajanych w drodze egzekucji prowadzonej przez komornika.

W większości przypadków najbardziej poważne dla współczesnego społeczeństwa długi pojawiają się przy nieterminowej spłacie kilku kredytów bankowych. Mało stabilna sytuacja gospodarcza, utrata pracy a nawet niespodziane zdarzenie losowe mogą wpłynąć na płynność finansową każdego pożyczkobiorcy. Gdy nieoczekiwanie dotykają nas kłopoty finansowe a do spłacenia mamy kilka pożyczek zamiast popadać w długi trzeba w odpowiednim czasie zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, który przejmuje wszystkie zobowiązania bankowe w jedno z dogodniejszym terminem płatności. W związku z tym, że długi pożyczkobiorców to także poważny problem dla banków można dodatkowo negocjować nowe warunki spłaty zobowiązań by zadowolić obie strony postępowania.

Często długi pojawiają się również poprzez nieterminową spłatę zobowiązań finansowych , które wynikają z zwieranych umów jakie uprawniają nas do korzystania z wszelkiego rodzaju usług. Przedsiębiorstwa występujące jako wierzyciele zanim rozpoczną egzekucję komorniczą decydują się na skorzystanie z mediacyjnej formy windykacji. Dzięki negocjacjom z indykatorem można zobowiązać się do ratalnej formy spłaty zadłużenia i w ten sposób niwelując swoje długi i renegocjować warunki zawartych umów.

Wyłącznie stałe kontrolowanie zarówno wszystkich wydatków jak i należności finansowych może nas ustrzec przed popadnięciem w spiralę długów. Chowanie kolejnego rachunku „pod dywan” czy unikanie rozmowy z firmą windykacyjną nie jest korzystnym rozwiązaniem i prowadzi donikąd.